Hi all! Congratulations on your hard work so far! I'm extremely tempted to start the glow guides this week, but am worried that by looking at the sample shopping list that I won't be able to afford the ingredients each week. Could you help by giving me an idea of cost each week? I know it's not about money when it comes to your health - but it would help me out! Love RP xxx

9 comments,0 shares,3 likes
Hannah Wood
almost 4 years

I went to Aldi and bought week 1 for 2 people and it came to.....£36!!!!! That is cheap for daily meals for 2.

However I did have quite a few ingredients already at home: oils, milks, pulses, nuts, seeds so I was only really buying the meats, cans and vegetables.

I'd recommend bulk buying cupboard items that you'll need over the course of the 8 weeks: nuts, seeds, quinoa, dates, etc. eBay and Amazon have amazing deals on these! You can get a 1kg bag of dates for £8! If you went to a supermarket you'd pay twice that.

autieflipper
almost 4 years

Ok I've done my calculation some weeks mine goes about 30 a fortnight and another is£29.38 for whole week

RachelCP
almost 4 years

Amazing! Thank you all! I think between £30-£40 per week is perfect! Can't wait to start! RP xx

Gabrielle Amelia Reeves
almost 4 years

We're buying for two and it comes to £80 (£40 each) pretty much each week so far. The first week cost more because of stocking the cupboard with spices/seeds but they've lasted until week 3 easily! Saving a fortune on impulse buys and alcohol too so a brilliant money saver 😍 and both lost five pounds in weight.

Kati Kiil
almost 4 years

I buy for two of us and for both weeks it's been bang on £80, so £40 per person. And that's for all your breakfasts, lunches and dinners for a week. It has helped me save at least £50 a week that I normally have used for my lunches, coffees, snacks etc. So if anything this App actually an amazing money saver for me 👌🏻

autieflipper
almost 4 years

Sorry let me explain that again so basically I pay week 1 for the full week, then the 2nd week from the Saturday -Wednesday I buy food so when Thursday is paid I go bad get food for Thursday -Saturday and on Saturday then get 2nd full week and so on. Tell me if I make sense

autieflipper
almost 4 years

Bulk buy really helps cut the cost down. I would say Asda is good for the fresh side of things but bulk buy in things like quinoa though tesco one is not contaminated with gluten , red split lentils. Can lentils don't have to be expensive brands . I've bulk buy in cupboards which in return has cut down costs . Also what I've done is week 1 I'm starting falls a week before pay day so when it gets to the Saturday I buy until Wednesday so I have food from Thursday -Saturday
Basically I'm tiring it all in with pay day

laurenrmajor
almost 4 years

Hi :) first week cost me around £46 but that was needing to stock up on all spices and oils and other cupboard ingredients :) then last week (week2) cost me £30 :)

Lynn Watkinson
almost 4 years

I think it's about £40-£50.... But then I had to squeeze in the other things for our family into the weekly shopping budget too.